Firma jednoosobowa, czyli samozatrudnienie

PODSTAWOWE INFORMACJE
Jednoosobowa działalność jest odpowiednia dla ludzi przedsiębiorczych mających sprecyzowaną wizję swojego biznesu. Taką firmę może założyć tylko osoba fizyczna, czyli każdy człowiek od urodzenia do śmierci. Żeby zacząć nie jest wymagane wnoszenie minimalnego wkładu finansowego jak w innych spółkach. Same zarejestrowanie takiego przedsiębiorstwa nadaje mu zdolność prawną do zawierania umów z kontrahentami.

JAK TO DZIAŁA?
Osoba na samozatrudnieniu za ewentualne należności odpowiada całym swoim prywatnym oraz firmowym majątkiem. Tym samym jeśli nie będzie zysków, wszystkie rachunki będą pokrywane z osobistych pieniędzy właściciela. Taka osoba jest również uprawniona do pełnego reprezentowania swojej działalności. Z założeniem własnego przedsiębiorstwa wiąże się konieczność składania zeznania rocznego i podatku PIT. Niezbędne będzie też prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, chyba że zyski przekroczą 2 mln euro, w takim przypadku potrzebna stanie się pełna księgowość.

JAK ZACZĄĆ?
Wymagana jest rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Od tego momentu osoba zostaje przedsiębiorcą. Razem z wpisaniem nowej firmy nadaje się jej automatycznie numer NIP i REGON.

www.bazadoradcow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *