Jak założyć działalność gospodarczą?

Założenie działalności gospodarczej może z pozoru wydawać się trudne, brak doświadczenia i wiedzy często powstrzymuje młodych ludzi przed spełnieniem ambicji zawodowych. Jednak w praktyce powstało bardzo dużo udogodnień, dzięki którym proces ten jest bezproblemowy.

Na początek warto zaznaczyć, że nie od razu trzeba rejestrować działalność, jeżeli w miesiącu kalendarzowym przychód firmy nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia, można rozpocząć działalność nierejestrowaną. Dzięki temu nie trzeba odprowadzać składek ZUS, w przypadku gdy następuje, przekroczenie limitu miesięcznego na założenie firmy przypada termin siedmiu dni.

Pierwszym krokiem do założenia działalności jest nazwa firmy, przeważnie składa się z imienia lub nazwiska. Adres firmy nie może być dowolny, gdyż będzie używany do korespondencji urzędowej, trzeba posiadać do niego tytuł prawny, czyli umowę najmu lub akt własności. Data rozpoczęcia działalności musi być konkretnym terminem, ponieważ od tego dnia będą naliczane składki ZUS. Do Centralnej Ewidencji Informacji Działalności Gospodarczej należy złożyć wniosek o przyznanie indywidualnego numeru NIP i REGON. Każda firma musi posiadać kod PKD, jest on używany do celów statystycznych, można skorzystać z wyszukiwarki kodów PKD na stronie rządowej, aby wiedzieć, który z nich wpisać w formularzu. Następnym krokiem jest wybranie odpowiedniej formy opodatkowania, istnieją cztery, pierwszą jest opodatkowanie jak na etacie, czyli 17% i 32%, następnie podatek liniowy wynosi 19%, ryczałt od dochodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Dokonując płatności podatków, będzie potrzebny specjalny mikrorachunek podatkowy, można go wygenerować samodzielnie na stronie, podając NIP firmy. Ostatnią czynnością do założenia działalności gospodarczej jest opcja ubezpieczeniowa ZUS. W przypadku jednoosobowej firmy warto skorzystać z „ZUS na start”, odprowadza się jedynie składkę za ubezpieczenie zdrowotne, dzięki czemu początkowe koszta będą niskie.

Przy zarejestrowaniu działalności gospodarczej formalności jest niewiele, dzięki czemu nie zajmują dużo czasu, a wszystkie formularze można wysłać online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *