Zakres obowiązków notariusza

Notariusz to urzędnik państwowy mianowany na swój urząd przez najwyższego dygnitarza państwowego zajmującego się sprawami związanymi z prawem.

Jakie obowiązki wchodzą w zakres czynności biura notarialnego?

Notariusze dawniej rejenci sporządzają akty notarialne. Korzystamy z ich usług podczas sprzedaży nieruchomości. I jest to najczęściej wymieniana rola notariusza wśród respondentów ankiet prowadzonych na zlecenie organów państwowych.

Drugą powinnością notariusza jest pomoc w sformalizowaniu spraw spadkowych. Kancelaria notarialna pomoże w sporządzeniu aktu poświadczającego prawo do dziedziczenia. Taki dokument ma swoją wagę i podważenie go, wymaga nadzwyczajnych okoliczności wystąpienia faktów, które pozwolą zastosować unieważnienie aktu.

U notariusza można sporządzić poświadczony odpis każdego dokumentu. Na wypadek spraw toczących się miejscowo dla zainteresowanego, w których wymagane jest przedstawienie dokumentów uwierzytelniających pewne fakty, ale nie chce on rozstawać się z oryginałami.

W zakres powinności notarialnych wchodzi również znaczna ilość czynności mniejszej wagi, choć nie mniej użytecznych i potrzebnych ogółowi społeczeństwa.

Notariusz jest instytucją zaufania publicznego i jak wynika z sondaży, ciesząca się zasłużoną estymą.

Znajdź notariusza z bazadoradcow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *